Tipy na výlet

Naučná stezka pro rodinu Dolní Čermná

Stezka v délce 6 km začíná a končí v Areálu zdraví a sportu. po cestě jsou umístěna zastřešená odpočívadla, informační tabule a další naučné prvky zaměřeny na environmentální výchovu. Zábavnou formou se děti naučí poznávat stromy, zjistí, jaký je život v mraveništi nebo se naučí orientovat bez mapy a kompasu. Navštíví lesní pramen zvaný Crk, seznámí se s ptáky žijícími v okolí, ale i s pověstmi, které se vážou k daným místům.
Stezku lze absolvovat pěšky, na kole i s kočárkem.

Rozhledna Marijánka

Celoročně otevřená rozhledna nese název podle nedalekého poutního místa Mariánská hora. Stojí přesně na rozvodí Černého a Severního moře. z levého okapu stéká voda do potoků směřující do Tiché Orlice a Labe, které ústí do Severního moře. z pravého okapu míří voda jihovýchodním směrem do Moravské Sázavy, Moravy a Dunaje a vlévá se do Černého moře. Výhledová plošiny je ve výšce 18,8 m a nabízí výhled na Orlické hory, Suchý vrch či na město Lanškroun a okolí.

Dostupnost:

5 km po silnici, 3 km po stezce

Tvrz Bouda, Tvrz Hůrka

Tvrz Bouda a Tvrz Hůrka jsou dvě z pěti stavebně dokončených dělostřeleckých tvrzí čs. opevnění budovaného v letech 1935 – 1938. Patří mezi největší pevnostní stavby 30. let 20 století, které jsou na území ČR přístupné veřejnosti.
Tvrz Bouda představuje nejzachovalejší stavbu ve své kategorii na území celé České republiky. Od roku 1995 je tvrz Bouda zapsána na seznamu kulturních památek ČR. Je ve zcela původním stavu zpřístupněna veřejnosti. Tvoří ji pět mohutných bojových objektů v nejvyšší odolnosti a rozsáhlý systém podzemních chodeb a sálů hluboko ve skalním masivu.

Dostupnost:

29 km po silnici
https://www.boudamuseum.com/

Vojenské muzeum Králíky

Vojenské muzeum Králíky je nejmodernějším vojenským muzeem v ČR. Celoročně přístupná vojensko-historická expozice věnovaná armádě, obraně státu a československým opevněním. V expozicích muzea se lze setkat s těžkou bojovou a vojenskou technikou, municí, zbraněmi či ukázkou polní kuchyně. Část expozice je věnována armádnímu generálovi Ludvíku Krejčímu a brigádnímu generálovi Bohuslavu Fialovi.
Každý rok v srpnu se u Králik koná velká vzpomínková akce „Cihelna“ s ukázkami vojenské techniky.

Dostupnost:

30 km po silnici
https://www.armyfort.com/

Vodní nádrž Pastviny

Vodní nádrž Pastviny byla na Divoké Orlici vybudována v letech 1932-38. Přehrada slouží k výrobě elektrické energie a chrání krajinu před povodněmi. Přehradní jezero se rozprostírá na ploše 110 hektarů a jeho délka je přibližně sedm kilometrů. Mohutná přehradní kamenná hráz o délce 193 metrů umožňuje z výšky 43 metrů krásný pohled na vyrovnávací nádrž Nekoř a na přehradní vodní plochu. Vodní nádrž Pastviny je návštěvníky prioritně využívána ke koupání a rybaření.  Jsou zde půjčovny šlapadel, lodí a dalších plavidel. Najdete zde i bobovou dráhu. Okolí Pastvinské přehrady poskytuje mnoho příležitostí pro turistiku a cykloturistiku.

Dostupnost:

18 km po silnici

Muzeum řemesel Letohrad

Muzeum řemesel je umístěno v památkově chráněném areálu Nového dvora z roku 1750. Plochou 1750 m2 je největším muzeem svého druhu v ČR. Zahrnuje více než 50 ucelených ex­pozic řemesel a živností z období 1840 – 1930. Kromě relativně známých profesí, jako je truhlář či řezbář, prezentuje i práci kovotlačitele, koláře, bednáře, šindeláře a mnoha dalších. Mezi nejzajímavější exponáty patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel, mechanické dílny, pilnice se třemi funkčními katry a 100 let stará školní třída s ukázkami národních krojů. V expozici vozovny je možné si prohlédnout nejrůznější historická vozidla.

Dostupnost:

10 km po silnici, 9 km po stezce
www.muzeumremesel.cz

Tvrz Orlice Letohrad

Tvrz se nachází na okraji města Letohradu uprostřed přírody. Sídlo vzniklo pravděpodobně na konci 13. století, v 16. století pak byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. po odstěhování šlechty z Orlice v roce 1650 na kyšperecký zámek, byl objekt upraven pro hospodářské účely.
Objekt byl revitalizován a v roce 2012 znovu otevřen veřejnosti. Tvrz nabízí prohlídku opravené tvrze s originálním gotickým a renesančním sklepením, sbírku zbraní, funkční historickou knihtiskařskou dílnu a dalšími expozice. Součástí objektu je restaurace, středověká krčma a ubytování.

Dostupnost:

7,5 km po silnici, 6 km po stezce
www.tvrzorlice.cz

Údolí Moravské Sázavy

Naučná stezka Údolím Moravské Sázavy
V krásném údolí Moravské Sázavy, jež se rozkládá na horním toku řeky mezi Výprachticemi a Albrechticemi, vede podél říčky lesní asfaltová cesta v délce více jak 10 km .
Kromě hlavních vstupních bran (Albrechtice a Výprachtice) se do údolí dostanete například z osady Koburk ležící nedaleko Výprachtic, z Nepomuk u Horní Čermné nebo z Dolních Heřmanic.
O historii, geologii, botanice či zoologii tohoto zajímavého území se dozvíte z šesti informačních panelů, které zde byly v rámci naučné stezky instalovány. Stezka v délce 5,6 km je doplněna odpočívadly a prolézačkami pro děti.

Krásné prostředí, stín, cesta bez aut.

Dostupnost:

6 km po silnici, 6,5 km po stezce

Lanškrounské rybníky

Lanškrounské rybníky se nacházejí v těsné blízkosti města Lanškroun. V roce 1990 byla tato oblast vyhlášena přírodním parkem. Dlouhý rybník je přírodní koupaliště s možností zapůjčení lodiček nebo šlapadel. Krátký a Slunečný rybník jsou určeny ke sportovnímu rybolovu. Podél rybníků vede naučná stezka, popisující vše důležité, co se k rybníkům vztahuje. Jsou zde vyznačeny dva běžecké okruhy v délce 6000 m a 3000 m, které vychází z tzv. Cooperova testu fyzické kondice. Pěknou vyhlídku nabízí 11 metrová rozhledna na vrchu Kypuš.

Dostupnost:

9,6 km po silnici, 10 km po stezce

Muzeum Járy Cimrmana

Muzeum Járy Cimrmana se nalézá ve městě Letohrad, ve sklepních prostorách tamního zámku. Expozice seznamuje návštěvníky s vynálezy, cestovatelskou a výtvarnou činností tohoto velikána. k vidění je světnička Járy Cimrmana, fotografie z dětství a plakáty, které poutají na divadelní hry.
U zámku se též nachází socha Járy Cimrmana.

Dostupnost:

10 km po silnici, 8,8 km po stezce

Mladějovská úzkorozchodná železnice, muzeum

Jedenáct kilometrů dlouhá mladějovská úzkokolejka o rozchodu 600 mm byla vybudována na sklonku první světové války pro přepravu lupku a uhlí z míst těžby do zpracovatelského závodu, výrobny šamotu v Mladějově. Dnes se na této trati konají pravidelné jízdy výletních vlaků vedených historickou parní lokomotivou. Součástí areálu je průmyslové muzeum Mladějov se svou expozicí železniční, silniční, zemědělské a stavební techniky.

Dostupnost:

23 km po silnici
https://www.mladejov.cz/uvodni-stranka

Suchý vrch, Kramářová chata, rozhledna

Suchý vrch, nacházející se asi 8 km na východ od Jablonného nad Orlicí, je nejvyšším bodem Bukovohorské hornatiny. V nadmořské výšce 995 m stojí 33 m vysoká betonová rozhledna s vyhlídkovou plošinou ve výše 22 m. Dříve vodárenská věž nabízí výhled na Šerlich, Kralický Sněžník, Kladsko, Hrubý Jeseník s Pradědem a za dobrých podmínek také na Sněžku.

Dostupnost:

22 km po silnici autem
https://www.suchak.cz

Komentáře jsou vypnuty.